Všimli jste si někdy malé šipky u palivoměru? Víte, proč tam je?

Možná jste si jí ani nevšimli. Nebo třeba ano, ale nepříkládali jste jí význam. Většina moderních aut má u palivoměru vedle obrázku pumpy malou šipku, která ukazuje doleva nebo doprava. Proč tam je?

Ilustrační foto.
Ilustrační foto.
Zdroj: Honda

Je to jednoduché. Šipka ukazuje stranu, na které má daný automobil hrdlo palivové nádrže. Pro řidiče je tak praktickým způsobem, jak přímo za volantem zjistit, jakou stranou přistavit k pumpě čerpací stanice.

Dnes už totiž zdaleka není pravidlem, že evropská auta mají nádrž na pravé straně, zatímco japonská a britská na levé.

Čtěte také: Proč jsou na oknech aut černé tečky? A pomáhají něčemu?

Pokud často střídáte vozy, šipka u palivoměru je skvělým pomocníkem. Zádrhel ovšem je, že tato forma ukazatele umístění hrdla palivové nádrže se začala více rozšiřovat až v poslední době.

Ilustrační foto.

Proto i vaše několik let staré auto třeba nemusí praktickou šipku na přístrojovém štítu vůbec mít. Na druhou stranu však existují výrobci, kteří ji zase používají léta. Někdy také záleží i na konkrétním modelu.

Čtěte také: Proč mají některé pneumatiky „vousky" a jiné ne? A k čemu jsou?

U nových automobilů je její výskyt už docela pravidelný, přestože i u nich se najdou výjimky. Tak či tak, jestli šipku u ikony palivoměru ve svém autě máte nebo ne, o tom se nejlépe přesvědčíte sami.

DRŽTE S NÁMI TEMPO PŘIHLASTE SE ×