Rozdíl mezi udávanou a reálnou spotřebou stále roste. Teď už je to 42 procent

Že se mohou automobilkami udávané hodnoty spotřeby docela razantně lišit od těch reálných, to asi všichni víme. Nejnovější studie od institutu ICCT však zjistila, že průměrný rozdíl v udávané a reálné spotřebě za poslední roky vzrostl skoro o polovinu.

Ilustrační foto.
Ilustrační foto.
Zdroj: pixabay.com

Pro samotné automobilky tak nejsou výsledky institutu Mezinárodního rady čisté dopravy (ICCT) zrovna lichotivé. V roce 2001 byl průměrný rozdíl mezi reálnou spotřebou paliva a hodnotami udávanými výrobcem "jen" 9 procent. Již v roce 2013 ale tento rozpor v opravdové spotřebě narostl na 25 procent. Nejnovější výsledky pro rok 2017 pak ukazují celých 42 procent.

ICCT tvrdí, že provádělo analýzu na více než milionu vozidel v osmi evropských zemích, přičemž lépe si podle výsledků vedly soukromě vlastněné vozy s rozdílem 39 procent. U firemních aut se objevila 45procentní odchylka od oficiálních údajů spotřeby paliva.

Institut odhaduje, že každý vlastník automobilu tak díky tomuto rozdílu zaplatí na pohonných hmotách ročně o přibližně 10 tisíc korun navíc.

Pozitivní vyhlídkou do budoucnosti má však být snížení těchto hodnot díky novému celosvětovému testovacímu standardu pro určení spotřeby paliva a emisí WLTP. Ten vešel v platnost už v září a nahrazuje zastaralý systém měření NEDC. V souvislosti s tím se pak objevil i zkušební cyklus RDE, který měří emise v reálném provozu. WLTP tak slibuje dosti přesnější naměřené hodnoty a tím pádem i přesnější výsledky udávané oficiální spotřeby paliva.

Než se ovšem dočkáme uvěřitelnějších udávaných hodnot spotřeby, budeme si muset chvíli počkat. Nový a komplexnější systém měření se bude totiž zavádět postupně a povinný bude pro automobilky u všech nových modelů až od září příštího roku.

I přes tyto kroky ale ICCT tvrdí, že by se mělo udělat ještě mnohem více ke smazání tohoto širokého rozdílu ve spotřebě. I nový standard WLTP prý totiž zahrnuje několik šedých zón či respektive děr, které mohou automobilky využít a opět tak uvádět ne zcela reálné hodnoty.

DRŽTE S NÁMI TEMPO PŘIHLASTE SE ×