Porsche musí zákazníkům zaplatit sluneční brýle. Kvůli zvláštní žalobě

Zní to poněkud absurdně, ale je to pravda. Automobilka Porsche musí zákazníkům ve Spojených státech amerických zaplatit sluneční brýle. Jen kvůli jisté zvláštní žalobě.

13.8.2017 Jan Zajíc
Porsche 718 Boxster.
Zdroj: Porsche

O co jde? Před nějakou dobou si někteří majitelé vozů Porsche začali stěžovat, že především za slunečného počasí se vrchní část palubní desky odráží v předním skle, což znepříjemňuje výhled z vozu. Tento "problém" prý trápí všechny modely značky se světlým čalouněním, které byly vyrobeny v letech 2007 a 2016.

A protože se podle nich, či lépe řečeno podle právníků, kteří vlastníky zastupují, jedná o bezpečnostní riziko, které může vést k nehodám a tedy i ke zraněním nebo dokonce úmrtí, začala se chystat žaloba.

Samotná automobilka vcelku pochopitelně připustila, že o tomto jevu ví - vozy Porsche ostatně nejsou rozhodně jediné, palubní deska se podobně zrcadlí snad u většiny aut, zvlášť u těch s nízkým a výrazně skloněným čelním oknem. Jakékoli požadavky na odškodnění majitelů proto zprvu odmítla. Argumentovala přitom i faktem, že v souvislosti s odrazem palubky nebyla zaznamanána jediná nehoda.

Nakonec ale Porsche trochu povolilo a dohodlo se s protistranou na mimosoudním vyrovnání. Poněkud zvláštním vyrovnání, je třeba dodat. Automobilka totiž přistoupila na to, že majitelům dotčených vozů poskytne určitou částku, která pokryje nákup slunečních brýlí s polarizačním filtrem. Jejich nošení během řízení za slunečného dne totiž "efekt zrcadlení" potlačí.

Konkrétně vyplatí 50 dolarů (v přepočtu přibližně 1100 Kč) bývalým vlastníkům Porsche z let 2007 až 2010, dále 75 dolarů (zhruba 1160 Kč) aktuálním majitelům vozů z let 2007 až 2010 a nakonec majitelům "poršáků" z let 2010 až 2016 dokonce 175 dolarů (asi 3870 Kč). Zájemci o "příspěvek na brýle" se mohou hlásit do 21. září, ovšem vlastníci, kteří na autě udělali jakékoli úpravy, aby zrcadlení potlačili, mají čas do 25. června příštího roku.

V reakci na celou událost už také Porsche změnilo svou nabídku. Podle očekávání přestalo nabízet palubní desky se světlým vrškem…

13.8.2017 Jan Zajíc
DRŽTE S NÁMI TEMPO PŘIHLASTE SE ×