Asistenční služba zveřejnila statistiku poruchovosti. Kdo propadl?

Žlutá auta německého autoklubu ADAC jsou často využívanou asistenční službou při poruchách. Právě proto nasbírají dostatečný objem dat, aby to vydalo na každoroční statistiku závad nejčastějších a nejpoužívanějších vozidel na německých silnicích. Právě tahle statistika nám pomůže udělat si obrázek o spolehlivosti jednotlivých aut. A může být i jistým vodítkem při výběru nového ojetého vozu.

Nissan Qashqai.
Zdroj: Nissan

Aktuální statistika za rok 2016, která hodnotí už i vozy z roku výroby 2014, má však jeden drobný problém. Jak lze vidět v přiložených žebříčcích, zpravidla nejlepší zelené známky a nejnižší poruchovost vychází u modelů prémiových značek.

Prémiovky berte s rezervou

Zejména se jedná o „velkou německou trojku" v podobě Audi, BMW a Mercedesu.

Špičkové výsledky ve statistice ovšem nejsou dány neprůstřelnou spolehlivostí prémiových aut, ale zejména faktem, že většina řidičů využívá při problémech asistenční služby samotných automobilek - nikoli asistence od ADACu. Tyto zásahy u porouchaných vozů se potom samozřejmě nestanou součástí statistik.

Že prémiová auta nejsou "neprůstřelná", naznačují ostatně čísla u těch samých značek, jen u modelů, které byly registrovány dříve. Tam je najednou poruchovost výrazně vyšší. Důvodem je právě skutečnost, že u starších vozů luxusních značek už (často noví) majitelé nevyužívají asistenční služby zprostředkované automobilkou při prodeji nového auta.

Čtěte také: Jak dbát o své auto? O těchto 10 věcí byste se měli starat. I když jste lajdák

Některá auta naopak silně propadla.

V malých autech se například nedařilo modelu Hyundai i20, jenž zaznamenal u vozů z roku 2014 poruchovost 11,9 % na 1000 aut.

Nejhůř dopadl Qashqai

Mezi nejnovějšími vozy je červenou známkou dále označen také Fiat 500 (11,5 %), Opel Insignia (13,3 %), Fiat Ducato (17,5 %) a vůbec nejhůře mezi auty uvedenými do provozu v roce 2014 dopadl Nissan Qashqai s 23,7 %.

Našince bude samozřejmě nejvíce zajímat, jak si v oblasti spolehlivosti vedly zánovní vozy Škoda. Je dobrou zprávou, že se žádný z vozů tuzemské automobilky nevyšplhal poruchovostí nad 5% hranici a všechny modely lze tedy považovat za spolehlivé.

Čtěte také: Víte, kdy se vyplatí auto s naftovým motorem? Spočítejte si to

Co se rozložení samotných závad týče, největší podíl, konkrétně 39 %, připadl problémům s akumulátorem, kdy vůz zkrátka nenastartuje.

Druhým nejčetnějším problémem jsou poruchy pohonného ústrojí, podvozků a brzd, mající na svědomí 13,5 % výjezdů. V 13,3 % je dále na vině elektronika motoru a v 10,8 % elektroinstalace celkově.

Pochopitelně lze řadě problémů předcházet zejména dobrou údržbou, ovšem statistika je zajímavá právě v tom, že ukazuje četnost závad relativně zánovních vozů z roku 2014. Na nich se špatná údržba ještě nemá šanci podepsat.

Detailní výsledky najdete v galerii. Tabulky přitom ukazují, kolik procent aut (na 1000 vozů) z daného roku výroby mělo problém či poruchu, že k němu musela vyjet asistenční služba. V přehledech najdete vozy, které byly do provozu registrovány od roku 2007 do roku 2014.

Tisíce aut na internetu
DRŽTE S NÁMI TEMPO PŘIHLASTE SE ×