Nespalte se. Tohle je pět motorů, kterým je lepší se vyhnout

Motor je pravděpodobně nejdůležitějším článkem, který určuje celkovou spolehlivost auta. Z některých agregátů se bohužel mohou stát drahé časované bomby, připravené vysát peněženku majitele. Takových motorů jsme vybrali pět.

Škoda Fabia Combi.
Zdroj: Škoda Auto

Samozřejmě, že bychom našli i další méně spolehlivé motory, jejichž problémy se v mnoha případech staly doslova legendárními. Věnovat se jim budeme také, někdy v blízké v budoucnosti.

Pro začátek jsme vybrali agregáty, které jsou poměrně rozšířené a na první pohled velmi lákavé - ať už z pohledu výkonu, slibované dynamiky či příznivé spotřeby paliva.

Bohužel ale mají i dost svých problémů.

Alfa Romeo 2.0 Twin Spark 16V

Je obecně známým faktem, že problematické čtyřválcové motory se dvěma svíčkami na válec jsou jedním z hlavních důvodů, proč si značka v minulosti vysloužila svou nechvalnou pověst. Právě nejsilnější dvoulitorvý Twin Spark je sice vynikající pohonnou jednotkou co se týče dynamiky a vlastností, ale jeho kvalit si dost možná neužijete dlouho.

Alfa Romeo 166.

Motory Twin Spark jsou notoricky známé pro svou vysokou spotřebu oleje, která vede k zakarbonování motoru a k zanášení sacího koše. To vyústí ve snižování tlaku oleje a k postupnému zadírání.

Čtěte také: Na tato auta pozor: Pět ojetin, které kazí dobré jméno svojí značky

Problému lze částečně předejít častými výměnami přesně předepsaného oleje, ale pokud neznáte historii auta, je lepší se motoru vyhnout. Kromě toho může problém nastat i ve chvíli, kdy se motor vytáčí za studena, což může vést až k prasknutí pístů.

Problematický motor lze nalézt třeba v modelech 146, 156, 166 nebo GTV a dalších.

PŘEDCHOZÍ
1/3
DALŠÍ
DRŽTE S NÁMI TEMPO PŘIHLASTE SE ×