Řídili jsme nový Hyundai i30. Jaký je? A jak moc se změnil proti předchůdci?

Hyundai i30 byl u nás v loňském roce nejprodávanějším vozem za suverénními škodovkami. Šlo pochopitelně ještě o druhou generaci, tu třetí totiž automobilka uvádí na český trh právě v těchto dnech.

9.2.2017 Redakce , Stanislav Švarc
Nový Hyundai i30 (2017).
Zdroj: Hyundai

Novinka se i nadále vyrábí ve slezských Nošovicích. Na jaře by se měl ukázat také kombík, ve druhé polovině roku sportovní verze i30 N a na přelomu příštího roku pak i fastback, tedy auto se dvěma páry dveří a dlouhým víkem zavazadlového prostoru, které současně tvoří splývavou záď. Tato novinka částečně nahradí aktuální třídveřový hatchback - ten totiž s odchodem druhé generace skončí.

Zájemci tedy zatím mohou koupit jen pětidveřový hatchback. Ten ve srovnání s předchůdcem lehce narostl do délky a do šířky: dlouhý je 4340 milimetrů (+40 mm), široký 1795 mm (+15 mm) a vysoký 1455 mm (-10 mm), rozvor zůstává stejný.

Jak vypadá?

Výrazně se proměnil vzhled, nová i30 je zakulacenější, uhlazenější a má poněkud "bachratější" záď. Kufr nabízí základní objem 395 litrů (ve srovnání s předchůdcem nárůst o 17 l), po sklopení zadních opěradel je k dispozici až 1301 litrů (-15 l).

Ještě větší obměnou prošel interiér, který vypadá poměrně minimalisticky a moderně. Dominantním prvkem je tu volně stojící dotykový displej multimediálního systému s osmipalcovou úhlopříčkou. Základní model ale nabídne obrazovku jen pětipalcovou. Kabina je každopádně pocitově příjemná a útulná, zpracování se zdá být dobré - a také materiály vypadají slušně a odolně. A prostoru je tu dost, i když na zadních sedadlech už možná budou dlouháni trochu postrádat prostor pro nohy.

Nový Hyundai i30 (2017).

Hyundai pro novou i30 přichystal šest pohonných jednotek. Zážehovým základem bude atmosféricky plněná jedna-čtyřka o výkonu 100 koní (73 kW), následuje přeplňovaný litrový tříválec se 120 koňskými silami (88 kW) a nová přeplňovaná čtrnáctistovka o výkonu 140 koní (103 kW). Právě tato nová jednotka může být jako jediný benzinový motor spojena se samočinnou převodovkou se sedmi stupni.

S diesely je to jednodušší, všechny totiž mají objem 1,6 litru. Liší se však samozřejmě výkonem: nejslabší provedení dává 95 koní (70 kW), prostřední 110 (81 kW) a vrcholné 136 koňských sil (100 kW). Standardem je šestistupnová manuální převodovka, k oběma výkonnějším verzím lze zvolit sedmistupňový automat.

Kolik stojí?

Momentálně si však můžete objednat jen litrový tříválec a prostřední nafťák. Hyundai totiž zatím prodává i30 pouze v úvodní edici Symbol, u níž je výběr motorizací podstatně omezen. Cena přitom s tříválcem startuje na 399 900 Kč, což je vzhledem k výbavě zajímavá částka. Na palubě totiž najdeme rádio, manuální klimatizaci, šest airbagů, litá kola, vyhřívání sedadel i volantu, tempomat, mlhovky, parkovací kameru, dešťový senzor nebo automatické přepínání tlumených a dálkových světel.

Kdo chce výbavy ještě víc, může sáhnout po paketu Plus, obsahujícím LED světlomety, navigaci s dotykovou obrazovkou a automatickou dvouzónovou klimatizaci. Balíček vyjde na 40 tisíc korun.

Nový Hyundai i30 (2017).

O 90 tisíc dražší je auto s naftovým čtyřválcem 1.6 CRDI o výkonu 110 koní (81 kW) - částečně i proto, že diesel lze koupit výhradně s paketem Plus.

Jak jezdí?

A právě s touto naftovou jedna-šestkou jsem absolvoval první kilometry. Hned po nastartování mě zaujalo, jak dobře je motor odhlučněný, dokonce i za studena o sobě nedával moc vědět. A podobně kultivovaně působí celé auto, podvozek je totiž komfortní, dobře tlumí nerovnosti a především v kabině panuje sympatické ticho.

Nová i30 kromě toho jede jistě, nebojí se zatáček a odhodlaně se drží zvolené stopy. Dobrý dojem podtrhuje i strmější řízení.

Podrobnější dojmy si budete moci přečít už brzy, chystáme totiž důkladný test. Než k němu dojde, můžete se zatím v galerii detailně podívat, jak moc se nová i30 změnila ve srovnání s předchůdcem.

Ceník najdete zde.

9.2.2017 Redakce , Stanislav Švarc
DRŽTE S NÁMI TEMPO PŘIHLASTE SE ×