Nový Swift Sport slibuje recept na zábavu. Váží pod tunu a má 140 koní

Nástupce sportovní verze hatchbacku Swift je konečně tady a vypadá to, že Suzuki dělá v této kategorii věci opět naprosto správně. Novinka přináší hmotnost lehce pod tunu, je trochu silnější a karoserie nevypadá nijak přehnaně. S touto hračkou by měla být sranda.

Suzuki Swift Sport.
Zdroj: Suzuki

Agresivnější vzhled nové Swiftu Sport jsme již mohli vidět dříve, tudíž si pouze zopakujeme, že nový přední nárazník dostal menší splitter, na bocích přibyly rovněž nižší prahy, vzadu máme difuzor a dvojici chromových koncovek a na pátých dveřích sídlí decentní křidélko.

Kola dělají auto, takže „svišť“ jezdí na 17palcových discích s novým designem a sportovní charakter navenek uzavírá výrazný žlutý odstín karoserie, který pochází přímo od rally verze Swiftu z juniorského podniku WRC.

Vůči svému předchůdci shodil Swift Sport celých 80 kilogramů. Tím se novinka dostala pod magickou hranici jedné tuny a celkem váží jen 970 kg.

Jelikož nová modelová řada Swiftu používá nové přeplňované motory, jeden takový má i verze Sport. Přesněji jde o čtrnáctistovku o výkonu 140 koní (103 kW) a točivém momentu 230 Nm. Zatímco tedy výkon vzrostl jen o 4 koníky (5 kW), točivý moment díky turbodmychadlu poskočil o 70 Nm.

Údaje o dynamice Suzuki prozatím jen odhaduje, nicméně zrychlení z nuly na 100 km/h by mělo trvat 6,2 vteřiny. Tedy o 2,5 vteřiny rychleji než u starého modelu. Maximální rychlost by se přitom měla zvednout o 9 km/h na konečných 204 km/h.

Správným přístupem je dále použití výhradně manuální šestistupňové převodovky, se kterou si inženýři trochu pohráli a vyladili ji. Pohon pak zůstává klasicky doménou přední nápravy.

Do interiéru byly nahozeny sportovní sedačky, nový infotainment se 7palcovým dotykovým displejem a konektivitou se systémy Android Auto, Apple CarPlay či MirrorLink. Otáčkoměr má sportovní červené zbarvení stejně jako další prvky uvnitř, například červeně obšívaný kožený volant s plochou spodní částí. Zbytek doplňují hliníkové pedály a chromovaná řadička.  

I do sportovního Swiftu pak byly zakomponovány nové bezpečnostní systémy, třeba upozornění na vyjetí z pruhu pro rychlosti od 60 do 160 km/h, automatické krizové brzdění, automatické stmívání dálkových světel či adaptivní tempomat.

Nové Suzuki Swift Sport bude v Evropě k mání na začátku příštího roku, cenovka zatím nebyla zveřejněna. Mohli bychom však očekávat částku přes 400 tisíc korun. Stará generace se totiž pohybovala v hladině okolo 380 tisíc korun a za tyto peníze dnes seženete novou standardní verzi Swiftu s vyšší výbavou.

DRŽTE S NÁMI TEMPO PŘIHLASTE SE ×