Mazda chce od roku 2035 prodávat už jen elektrifikovaná auta

Na technologickém fóru ve Frankfurtu oznámila Mazda svůj plán do budoucna, který zahrnuje především prodej výhradně elektrifikovaných vozů od roku 2035. Právě v tom roce by chtěla japonská značka prodávat už jen auta hybridní, plug-in hybridní nebo elektrická.

Koncept Mazda RX Vision.
Zdroj: Mazda

Začátek elektrifikovaných Mazd ale přijde za dva roky. Právě v roce 2019 se klíčové modely značky objeví v nabídce také coby hybridy a na trh přijde i první čistě elektrické auto disponující prodlužovačem dojezdu, založeným na Wankelově rotačním motoru.

Právě k elektromobilu se váže potvrzení Mazdy o návratu Wankelu. Rotační motor se opravdu vrátí, leč bohužel ne tak, jak by si nadšenci přáli. Místo toho, aby Wankel poháněl sportovní vůz, bude dodávat šťávu bateriím elektromobilu. Právě lehký a skladný Wankel chce Mazda použít jako argument ve prospěch právě svých elektromobilů.

Další pokrok se odehraje v roce 2021, kdy k běžným hybridům a elektromobilu přibude i plug-in hybrid s možností dobíjení baterií nabíječkou a následně jízdou čistě na elektřinu. Naopak vozidla využívající palivový článek v plánu nejsou vůbec.

Vedle elektrifikace se ovšem můžeme ze strany Mazdy těšit i na další technologické novinky. Do dvou let se objeví třeba nový motor Skyactiv-X, který spaluje benzín "vznětovým způsobem" pro zvýšení účinnosti. V roce 2020 se představí také nová generace Skyactivu-D, která připomene, že nafta ještě nepatří do starého železa.

Chybět samozřejmě nebudou autonomní auta se samočinným řízením. Ty chce japonská automobilka začít testovat v roce 2020 a uvést na trh v roce 2025.

DRŽTE S NÁMI TEMPO PŘIHLASTE SE ×