Nissan Juke vám řekne, kdy se máte napít. Díky speciální sedačce

Mezi mnohé a mnohé strašáky, omezující podle různých studií naše reakce za volantem, patří mimo jiné i dehydratace. Pouhé zanedbání pitného režimu může totiž zhoršit schopnost řídit. A tak se Nissan vydal hledat způsob, kterak na potřebu doplnit tekutiny upozornit.

Sedadla rozeznávající dehydrataci.
Sedadla rozeznávající dehydrataci.
Zdroj: Nissan

Odpověď přišla od holandské značky Droog, která vybavila perforovaná sedadla a volant Nissanu Juke speciální tkaninou Soak, měnící barvu při styku s vlhkostí. Je-li totiž řidič dostatečně "hydratován", vždy se v místě zad a úchopu volantu alespoň drobně zpotí, což znamená, že tkanina změní barvu ze žluté na modrou.

Pouhý pohled na sedadlo a volant tak prozradí, zda není náhodou potřeba doplnit tekutiny. Člověk totiž nemusí mít nutně žízeň, aby začal být během několika hodin dehydrovaný. A podle některých zdrojů je dehydratace dokonce i podobně nebezpečná, jako řízení v podnapilosti. To si sice neumíme úplně živě představit, ale dejme tomu.

Jedná se tedy o poměrně zajímavou technologii, u které ovšem nasazení do sériové produkce zatím není v plánu. Speciální tkanina by byla pro použití v autech asi přece jenom drahá a tak se Nissan (a možná i další výrobci) pravděpodobně vydají hledat jinou variantu, jak na dehydrataci řidiče upozornit.

DRŽTE S NÁMI TEMPO PŘIHLASTE SE ×