Kolik žere Bugatti Chiron? Výsledky testů spotřeby ukázaly zajímavá čísla

Také u neskutečně výkonných vozů pro omezené procento bohatých zájemců je nutno vypočítat oficiální hodnoty spotřeby paliva. Chiron nyní takovými testy prošel. Velká spotřeba u takového vozu sice nikoho nepřekvapí, ve srovnání s předchůdcem a konkurencí jde však o vskutku zajímavé informace.

Bugatti Chiron.
Zdroj: Bugatti

Že bude čtyřmi turbodmychadly dopovaný osmilitrový šestnáctiválec o výkonu 1500 koní (1103 kW) pořádně žíznivý, o tom nebylo pochyb. Vždyť už dříve Bugatti nadchlo údaji, že při plném nasazení dokáže Chiron vyprázdnit svou nádrž během pouhých 9 minut, přičemž dosáhne spotřeby až 158,7 litrů na sto kilometrů.

Hypersport totiž zvládne zrychlení z nuly na 100 km/h za 2,5 vteřiny, na 200 km/h za 6,5 a do magické hranice 300 km/h mu to trvá 13,6 sekundy. Maximální rychlost je pak udávaných 420 km/h.

Kromě těchto dechberoucích čísel při extrémním zatížení ale nyní Bugatti přichází s oficiálními výsledky spotřeby při běžné jízdě. I francouzská automobilka totiž musí těmito údaji disponovat. Výsledky složitého testování přinesla agentura EPA, tedy Agentura pro ochranu životního prostředí.

Přestože je Chiron o nějakých 500 koní výkonnější než jeho předchůdce Veyron, překvapil úspornějším chodem. Kombinovaná spotřeba Veyronu byla 24,1 litrů na sto kilometrů, kdežto Chiron využije jen 21,38 litrů. Vypočtený dojezd na jednu nádrž nakonec vychází na 468 kilometrů.

Ve městě si pak Chiron řekne o 26,13 litrů na 100 km, o 3,2 litru méně než Veyron. Pouze mimo městovykazuje Chiron trochu vyšší spotřebu, a to 16,8 litru, kdežto předchůdce dokázal jezdit za 15,68 litru.

Zajímavé jsou i výpočty ročních nákladů na palivo. Podle EPA nacpou majitelé do Chironu v přepočtu okolo 83 tisíc korun. U těchto typů vozů se ovšem čeká velmi nízká míra používání a nájezdu kilometrů.  

I když se dnes výkonem a schopnosti málokdo vyrovná Chironu, hodí se i srovnání s dalšími auty ze světa supersportů. I zde pak platí, že jen málokdo se dnes vyrovná i jeho spotřebě.

Není tedy divu, že třeba mnohem slabší a pořád zatracené rychlé Lamborghini Aventador S přesáhne spotřebu 20 litrů na 100 km pouze ve městě, jinak jsou jeho hodnoty spotřeby o mnoho nižší. Ve městě spotřebuje 23,52 litru, mimo město 13,84 litru a kombinovaně 19,6 litru.

Nejzajímavější je srovnání s Fordem GT, který má uprostřed pouze šestiválec o objemu 3,5 litru, ale ve městě si stejně vezme 21,38 litru na 100 km/h. Mimo město a kombinovaně sice dosahuje hodnot 13,07 litru a 16,8 litru, nicméně u auta s motorem menším o 10 válců a objemem nižším o 4,5 litru jde minimálně o podivuhodné zjištění.

DRŽTE S NÁMI TEMPO PŘIHLASTE SE ×