Volvo ukončuje vývoj naftových motorů. Už se prý nevyplatí

Švédská automobilka tvrdí, že vývoj nových vznětových motorů je příliš nákladný, a tudíž zastavuje jejich vývoj. Dále se chce soustředit zejména na hybridní a elektrické pohonné jednotky.

Volvo XC90.
Zdroj: Volvo

Stále přísnější emisní limity tlačí na vývoj nových a „čistějších" vznětových motorů, což samozřejmě automobilku stojí nemalé peníze.

Dle evropských nařízení mají automobilky snížit emise oxidu uhličitého na kilometr ze současných 130 gramů až na hodnotu 95 gramů, a to do roku 2021.

V rámci vývoje jde nakonec o nákladnější situaci než u moderních hybridních a elektrických jednotek. Z dlouhodobějšího hlediska se tak už Volvu nevyplatí investovat do naftových motorů splňujících budoucí emisní normy.

Čtěte také: Seat Arona se ukazuje na špionážních fotkách. Premiéra malého SUV se blíží

Hlavní pozornost budou nyní Švédové směrovat do vývoje svých benzinových jednotek a dále právě do hybridních a elektrických vozidel. První elektromobil chce Volvo představit už v roce 2019.

Naftové motory se však ve Volvech udrží zřejmě až do roku 2023, kdy by měla automobilka oficiálně přestat tyto motorizace vyrábět.

Čtěte také: Češi postavili obojživelný minibus. Brzy si ho budete moct koupit

V každém případě půjde u Volva o těžký krok. Například u modelu XC90 je celých 90 procent prodaných vozů v Evropě vybaveno vznětovým motorem.

Uvidí se tedy, jak na tento krok zareagují budoucí potencionální zákazníci automobilky.

DRŽTE S NÁMI TEMPO PŘIHLASTE SE ×