Nostalgie na neděli: Krása československých aut na fotkách Viléma Heckela

Pokud vám jméno českého fotografa Viléma Heckela nic neříká, vězte, že tento chlapík stojí za nejslavnějšími reklamními fotkami vozů československých automobilek. Jeho snímky vás dokážou přenést do minulosti, kdy silnice brázdily kabriolety Felicia nebo papalášské Tatrovky.

Škoda 445.
Zdroj: Vilém Heckel

Vilém Heckel by příští rok oslavil sto let. Za svůj život se tento dobrodruh s foťákem zapsal do české i světové fotografie hlavně dvěma směry. Jedna část si ho bude pamatovat jako nadšeného a úspěšného horolezce, který fotil dechberoucí snímky horských průsmyků, štítů a vrcholů.

Ta druhá pak vzpomene na jeho talent pro reklamní fotky s úchvatnou atmosférou, které - upřímně řečeno - zcela neodpovídala realitě socialistického Československa. Jeho snímky tehdejší dobu v tehdejším Československu dělaly výrazně hezčí.

Heckel se narodil roku 1918 v Plzni a již od mládí byl silně ovlivněn zájmy svého otce, který se věnoval jak turistice, tak fotografii. Po večerech s ním tedy v zatemněné kuchyni vyvolával fotografie a učil se základy fotografování. Uchovávání vzpomínek na papíře a cestování formovalo jeho budoucí životní cestu.

Volba studia tak byla jednoduchá a v roce 1936 se vyučil portrétním fotografem, po čemž následovaly práce v menších ateliérech. Tato činnost vedla rovněž k prvním zakázkám reklamního focení.

Po dalších patnáct let se následně věnoval i průmyslové fotografii pro Zbrojovku Brno a Československou obchodní komoru, přičemž už v roce 1949 byl přijat do Svazu československých výtvarných umělců. S tím se pojilo i focení divadelních představení a reportáží.  

V 50. letech začal aktivně cestovat po světě a věnovat se horolezectví. Právě díky tomu bude pro většinu lidí známější jako úžasný fotograf živé přírody, velkoleposti hor a lidí, kteří je pokořují. Z expedicí na Kavkaz, do Pákistánu či Hindúkuše v Afghánistánu doma vytvářel úžasné výstavy a publikace. Za některé fotografie si odnášel v soutěžích ta nejvyšší ocenění.

V této době se Heckel odprostil od jakýchkoliv závazků a začal jako volný fotograf pracovat takzvaně sám na sebe. Díky dokonalým fotkám získal slušnou reputaci a v oblasti reklamní fotografie dostával nabídky od těch nejprestižnějších značek u nás.

Mistrem motoristické reklamy

I když je možná dílo Viléma Heckela v tomto směru nedoceněno, můžeme s jistotou říct, že jeho fotky zejména aut a motocyklů ovlivnily celou generaci motoristů.

Přestože jde "jen" o "reklamní fotografie“, Heckel uměl živě zachytit vysněný život s novou Škodou, Tatrou nebo motocykly Jawa a ČZ. A takto měla reklama samozřejmě fungovat. Heckel prostřednictvím fotek dokázal vyvolat dojem, že tehdejší - často nedostupný - luxus je každodenní realitou Československa.

Jeho propagační fotky působí kouzelným dojmem i dnes a možná trochu obarvují pohled na normálně šedý život většiny lidí zachycené doby. To lze zmínit nejen u vozidel, Heckel fotil reklamně například i elektroniku jako televizory, rádia a podobně.

PŘEDCHOZÍ
1/2
DALŠÍ
DRŽTE S NÁMI TEMPO PŘIHLASTE SE ×