Tesla každou minutu prodělá 170 tisíc korun. A někteří už věští datum konce

Zakladatel Tesly Elon Musk je sice vizionář se snahou zachránit planetu, ale podle některých není právě ukázkovým prototypem schopného byznysmena. Myslí si to přinejmenším Bob Lutz, který má v automobilovém průmyslu desítky let zkušeností.

22.11.2017 Jan Zajíc
Tesla Roadster.
Zdroj: Tesla

Bob Lutz, který působil ve vrcholných funkcích u automobilek BMW, Ford, Chrysler či General Motors, předpověděl, že při způsobu, jakým Tesla kontroluje své výdaje a výrobní náklady, mohlo by se vcelku snadno stát, že průkopnická vizionářská automobilka zkrachuje a to dokonce vcelku brzy. Tesla za svou existenci ještě nikdy nebyla v plusu a i přes vysokou tržní hodnotu zatím stále jen spotřebovává peníze investorů.

A spotřebovává je docela rychle. Lutzova slova potvrzuje magazín Bloomberg, který sledoval finanční toky automobilky za uplynulý rok. Podle jeho zprávy přichází Tesla o peníze svých investorů tempem 8000 dolarů, tedy v přepočtu 173 600 korun, za minutu. Pokud bude trajektorie dat Bloombergu pokračovat v nastoleném trendu, vysaje Tesla svoje investory v pondělí 6. srpna 2018. A dokonce je k dispozici i čas – v New Yorku budou tou dobou 2 hodiny a 17 minut v noci.

Samozřejmě, že je takhle přesný odhad přitažený za vlasy a finanční toky v automobilce se stále mění, ale pravdou je, že Tesla aktuálně hrozně rychle prodělává a s tím by se mělo něco dělat.

Zlí jazykové samozřejmě tvrdí, že nový model Roadster je pouze jeden ze způsobů, jak zvrátit katastrofu a vytáhnout ze zájemců další peníze za nedodaná auta. Koneckonců každý zájemce o úvodní limitovanou sérii „Founder Series“ zaplatil celé auto v hodnotě 250 tisíc dolarů (5,4 milionu korun) dopředu a zájemci o běžnou verzi mohou již nyní uhradit zálohu 50 tisíc dolarů (1,1 milionu korun). Roadster se nicméně ve výrobě neobjeví dřív než v roce 2020. Podobná situace panuje i u připravovaného tahače, na který mohou zákazníci skládat zálohu 5 tisíc dolarů (109 tisíc korun).

Podle magazínu Bloomberg potřebuje Tesla hodně rychle začít opravdu masově vyrábět Model 3 a hodně rychle potřebuje nový přísun peněz. Konkrétně se hovoří o nějakých 2 miliardách dolarů (43,4 miliardy korun) do poloviny příštího roku. To by pravděpodobně znamenalo prodej akcií a nárůst počtu akcionářů společnosti. Jak se tohle vyvrbí, to zatím nikdo neví. Tak či tak má před sebou Tesla zajímavý (a možná rozhodující) příští rok.

22.11.2017 Jan Zajíc
DRŽTE S NÁMI TEMPO PŘIHLASTE SE ×