Z odpadlíka celebritou. Svérázný Magnus Walker je nejslavnějším sběratelem 911

Když někde padne zmínka o sběrateli Porsche, pravděpodobně si představíte vyžehleného elegána v obleku na míru, který jako by vypadl z katalogu předražených bytových doplňků. Většina jich asi tak vypadá. Jenže potom je tu jistý Magnus Walker. A přestože svým vzhledem nenaplňuje obecnou představu, jedná se o jednoho z nejvýznamnějších sběratelů Porsche na světě.

Magnus Walker a jeho Porsche 911 "277".
Zdroj: Facebook / Magnus Walker

Strhaný vzhled, přerostlé vlasy s dredy, tetování na obou rukách a plandavé oblečení, které vypadá, jako by ho někdo nosil už před 30 lety. To vše je pevně spjato s Magnusem Walkerem, kterého byste rozhodně netipovali na majitele významné renovační dílny, vlastní značky s oblečením a na člověka, podle jehož aut vytvořil výrobce hraček Mattel speciální edici Hot Wheels.

První kontakt s Porsche přišel v deseti letech

Psal se rok 1977, Magnusovi Walkerovi, který tehdy žil v rodném Sheffieldu v Anglii, bylo deset let, když ho jeho otec vzal na výstavu aut v Earl's Court, kde samozřejmě nechyběl stánek Porsche. A tam ji spatřil. Porsche 911 v bojovém zbarvení Martini, jehož křídlo se tyčilo do úrovně Magnusovi hlavy a plaketa na zádi hrdě nesla nápis „Turbo".

To byl ten moment, kdy přišel kluk z Sheffieldu do styku se svojí osudovou láskou.

Desetiletého Magnuse zaujala 911 dokonce natolik, že napsal dopis vedení Porsche, ve kterém žádal o práci. Německá značka na dopis nadšeného klučiny dokonce zareagovala a doporučila mu, aby to zkusil znovu za pár let. I toto drobné propojení, kdy se někdo v Porsche rozhodl odpovědět na dopis malého fanouška, znamenalo v danou chvíli mnoho.

Bohužel následující léta se pro Walkera nevyvíjela právě nejlépe a dospívající Angličan rozhodně nevypadal, že by měl jednou vlastnit obdivovanou sbírku Porsche. V sedmnácti letech definitivně a nadobro opustil školu, což jej zanechalo v Británii osmdesátých let bez vzdělání a práce. Tento zlom měl za následek mimo jiné objevení tvrdého rocku a ještě tvrdšího alkoholu. Na nic jiného prý v té době nevydělával.

Stálou práci však ne a ne najít. Podle svých slov i kvůli dlouhým vlasům.

Naštěstí však Walker objevil ještě jednu věc, a sice americkou popovou kulturu. Ikonické seriály jako Starsky and Hutch malovaly Spojené státy do podoby ráje rychlých aut a žen v bikinách, takže když se Magnusovi naskytla příležitost vyjet do USA na brigádu, neváhal ani sekundu. Jeho práce v Detroitu mu však nevydržela dlouho, a tak se mladý Walker opět ocitl bez peněz a bez práce. Akorát se přesunul do Los Angeles.

Nový směr odstartovaly levné kalhoty

Jednou ale dostal Magnus nápad. Šel a v krámě si za deset dolarů koupil obyčejné levné kalhoty z PVC s aligátořím vzorem. Jenže mu úplně neseděly, tak vzal šicí výbavičku a trochu si je upravil. A když pak jednoho dne navštívil jistý rockový obchod člena skupiny Faster Pussycat, právě majitele krámu se aligátoří kalhoty zalíbily. Magnuse se rovnou zeptal, kolik by za ně chtěl. Walker odvětil 25 dolarů… Vlastník krámu s oblečením si objednal osmery.

Walker si tímto jedním obchodem vydělal víc než po týdenní práci v Sheffieldu.

Nadcházející roky strávil Magnus nákupem, úpravami a opětovným prodejem levného a obyčejného oblečení, ze kterého dělal módní kusy. Jeho krámek ve Venice Beach brzy dostal jméno a tak vznikla značka Serious Clothing, dnes známá po celém světě a nošená celebritami na MTV. Značku nosí třeba Madonna.

První Porsche přišlo zanedlouho

Psal se rok 1992, když si mohl Magnus konečně dovolit koupit vůz svých dětských snů. Carreru z roku 1974 koupil za 12 tisíc dolarů, lehce jí poladil k obrazu svému a vykoledoval si s ní celou řadu pokut. Už tady se také probudila vášeň k charakteristickému tuningu, kdy Walker z 911, která vypadá navenek víceméně sériově, postaví „hot rod závoďák použitelný na silnici". Tímto způsobem vzniklo třeba ikonické Porsche 911 277, což je model 911 T z roku 1971 ve specifickém zbarvení.

Podnikání nabralo na obrátkách a Walker se v roce 2000 přestěhoval se svou ženou do starého skladiště, ze kterého udělal manufakturu na svoje oblečení a doplňky. Původně to bylo nehostinné a nehezké místo, ale nový majitel měl zkrátka dobrý pocit v žaludku, že všechno bude OK. Což taky bylo.

Mimochodem, vnitřní pocit údajně doprovází Magnuse celý život a on na něj nedá dopustit. Risk se v tomto případě vyplatil a ve skladištních prostorách začali lokální producenti natáčet videoklipy. Tak se objevil další zdroj peněz, které mohl Walker využít na naplnění snu, tedy na sestavení ultimativní sbírky 911 z rané éry. Walker kromě toho prodal všechna svoje auta, která nebyla Porsche (vlastnil například Ford Mustang, Jaguar E-Type nebo Ferrari 308 GTB), a sen si začal plnit.

Proslavil ho YouTube

Excentrického muže s dlouhými vlasy, jehož garáž okupovala celá řada úchvatných a zajímavě upravených 911, si brzy začali všímat mnozí nadšenci. Dílna s hromadou aut a dílů nakonec v roce 2012 přilákala i filmaře Tamira Moscovicice. Ten Magnusovi navrhl, že o něm a jeho autech natočí krátký dokumentární film.

Pocit v břiše tento nápad schváli,l a tak vznikl půlhodinový snímek Urban Outlaw, který se objevil na YouTube a následně na filmovém festivalu Sundance.

Kdo Magnuse a jeho sbírku do té doby neznal, ten už byl v obraze. Walker otevřel svůj příběh a svojí garáž celému světu. Náhle se mail ani telefon už nezastavily. Magnus se stal středem zájmu, objevil se ve známém pořadu Jay Leno's Garage (Garáž Jaye Lena; Jay Leno je slavný americký moderátor a sběratel aut) a náklonost projevilo i samotné Porsche, které Magnusovi vystřihlo poklonu a pozvalo ho na prohlídku továrny a zázemí značky ve Stuttgartu.

Dnes sedmačtyřicetiletý Magnus Walker dál žije v Los Angeles ve svém skladu, dělá to, co miluje a jeho vášeň pro Porsche rozhodně neopadá. Pro velkou část komunity okolo německého sporťáku se stal žijící legendou, která motivuje majitele německých sporťáků k tomu, aby ze svých vozů nedělali těžítka do garáže, ale místo toho „šli ven a jezdili".

Někteří fanoušci aut a nadšenci do "devětsetjedenáctek" ale Walkera neberou. Vadí jim třeba jeho stylizace do pozice jakéhosi vyvrhela nebo i jeho způsob úpravy klasických sporťáků, který v žádném případě nerespektuje nepsaná pravidla renovace Porsche 911.

Na slávě Magnuse Walkera to ale nic nezmění. Tento nepřehlédnutelný muž dnes vlastní více než 10 klasických 911 z let 1964 až 1973. Kromě toho se objevil ve hře Need for Speed a podle jeho sbírky vznikla série autíček Hot Wheels.

O svém příběhu, o Porsche a věcech kolem, mluví Magnus také ve své autobiografické knize „Dirt don't slow you down" (Špína vás nezpomalí), která je dostupná zatím pouze v anglickém originále.

DRŽTE S NÁMI TEMPO PŘIHLASTE SE ×