Německý Opel se stal součástí francouzské automobilky PSA

Německá automobilka Opel patří od 1. srpna definitivně do portfolia francouzské automobilové skupiny PSA. Opel to oznámil ve svém domovském městě Rüsselsheim. PSA se díky této akvizici stala druhou největší evropskou automobilkou po Volkswagenu, s tržním podílem kolem 17 procent.

Opel
Zdroj: ČTK/DPA/Winfried Rothermel

Značku Opel vlastnil od roku 1929 automobilový výrobce General Motors. Automobilka se sídlem v hessenském městě Rüsselsheim byla v minulosti  největším výrobcem automobilů v Německu a od roku 1999 měla i britskou sesterskou značku Vauxhall.

Nyní by měl během sta dnů vzniknout plán na restrukturalizaci a začlenění Opelu do portfolia PSA, na nějž dohlíží manažer Michael Lohscheller, v červnu jmenovaný coby nový šéf Opelu. Cílem plánu je dosáhnout do roku 2020 dvouprocentního zisku a do roku 2026 je zvýšit na šestiprocentní. 

"Opel je německý a Vauxhall zůstane britský. Oba skvěle doplní stávající nabídku francouzských značek Peugeot, Citroën a D5. Ať je tu nový mist Evropy," uvedl podle německého deníku Der Spiegel Carlos Tavares. 

PSA zaplatí za Opel včetně Vauxhallu firmě GM zhruba 2,2 miliardy eur (zhruba 57,2 miliardy korun). Opel spolu s Vauxhallem zaměstnává asi 38 tisíc lidí v sedmi evropských zemích, z toho polovinu v Německu. PSA je pro změnu činná i na českém trhu, kde provozuje společně s japonskou společností Toyota kolínskou automobilku TPCA. Tento podnik loni vyrobil přes 220 tisíc vozů.

DRŽTE S NÁMI TEMPO PŘIHLASTE SE ×