Líbí se vám Mazda RX-8, ale bojíte se Wankelu? Tahle má motor z Renaultu...

Že je Mazda RX-8 posledním modelem značky s Wankelovým motorem, jistě víte. Jenže právě přítomnost rotačního motoru mnoho zájemců o tohle pohledné auto od koupě odrazuje. Jistý majitel problém s pohonným ústrojím vyřešil po svém, agregát nahradil klasickým čtyřválcem od Renaultu. A takto vybavenou Mazdu teď prodává.

13.3.2017 Jan Zajíc
Mazda RX-8 s motorem z Renaultu.
Zdroj: Autogidas.lt

Wankelův motor je svým způsobem úžasný. Místo toho, aby písty chodily ve válcích nahoru a dolů, je zde oválná spalovací komora, ve které se otáčí rotor se třemi vrcholy. I díky tomu umožňuje z velmi malého a lehkého motoru vymámit velmi nadstandardní výkon a točivý charakter. Považte, že RX-8 má v silnější variantě 231 koní a přitom objem jen 1308 kubických centimetrů.

Jsou tu ale i nevýhody, vlastně je tu poměrně dost nevýhod. Wankelův motor je velmi náchylný na správné používání, jeho výdrž je oproti konvenčním motorům nesrovnatelně nižší a spotřeba naopak výrazně vyšší.

Čtěte také: Inda naštval servis Škody, svoji octavii zapřáhl za osly

Pokud přesto po RX-8 vážně toužíte, řešením může být výměna Wankelu za běžný agregát. Což udělal například i jistý litevský majitel RX-8, který místo rotačního motoru pod přední kapotu uložil atmosférický čtyřválec o objemu 1,4 litru, pocházející od Renaultu.

Tím se tedy možná zbavil problémů se spolehlivostí a nákladným provozem, ale vyplývající nevýhody asi tušíte sami. Nejenže jedna-čtyřka nenabídne ani trochu podobný charakter jako Wankel, ale především bude mít samozřejmě velké rezervy v oblasti výkonu a dynamiky. Upravená RX-8 tak nabídne pouhých 70 koní.

Přečtěte si: Soumrak dieselů? Konec naftových motorů se zřejmě blíží, proč?

Motor přitom prý už najezdil zhruba 160 tisíc kilometrů, většinu z toho jistě ještě v původním Renaultu. A kolik za to? Mazda RX-8 z roku 2004 se slabou čtrnáctistovkou vyjde na 3500 eur, tedy asi 94 600 korun

13.3.2017 Jan Zajíc
DRŽTE S NÁMI TEMPO PŘIHLASTE SE ×