Dostupné skvosty. Těchto 10 aut musíme nutně zachovat pro další generace

Ať už máte rádi jakákoliv auta, jistě se shodneme na tom, že existují vozy, které ze silnic nesmí zmizet. Každý z nás by si takových klenotů, hodných zachování pro příští generace, našel hned několik. Tohle je však náš výběr deseti aut, která jsou navíc (relativně) dostupná.

Subaru BRZ.
Zdroj: Subaru

Spoustu z níže zmíněných aut si pořídíte již za pár set tisíc korun. Samozřejmě, že do elektrifikované a seškrcené budoucnosti je důležité zachovat i celou řadu význačných supersportů, veteránů a dalších skvostů. Jenže mnoho takových aut má už dnes obrovskou sběratelskou hodnotu a nachází se v bezpečí soukromých sbírek, takže je o jejich budoucnost postaráno.

Na druhou stranu po autech z níže zmíněné desítky (zatím) sběratelé příliš netouží, takže je jejich uchování pro budoucí generace na každém z nás.

A jak jsme auta vybírali? Zcela jednoduše – každý z vozů musí být nějakým způsobem zajímavý a význačný a to buď po stránce technologie, nebo historie. Anebo designu. No a potom při výběru hrály podstatnou roli i osobní sympatie. Co si budeme povídat.

Auta jsme seřadili podle roku jejich vzniku.

Jaguar XJ-S V12 (od 1975)

Jaguar XJ-S.

V dnešní době se u různých aut velmi často používá magicky znějící zkratka „GT“. Prapůvodně ovšem tato písmena odkazovala na termín Grand Tour, tedy na něco jako „velké cestování“. A právě mezi cestovní GT patří i velké kupé Jaguar XJ-S, které je vybaveno dvanáctiválcem o objemu 5,3 litru.

V současnosti máte dost pravděpodobně jednu z posledních příležitostí, jak si poslední dvanáctiválcové kupé od Jaguaru dopřát relativně za levno. Slušné kusy s pravostranným řízením lze koupit za ceny již kolem 200 tisíc.

Land Rover Defender (od 1983)

Land Rover Defender.

Legendární „Defík“ se udržel ve výrobě celá desetiletí a když se relativně nedávno vyrábět přestal, na jeho nadšence a milovníky padaly mdloby. Do historie se Defender zapsal coby nezdolný hrdina, který byl s mnoha dobrodruhy v místech, kam do té doby civilizace ani nenahlédla.

Defender ve svých četných variantách projezdil celý svět a nezastavil se ani před džunglí nebo pouští. Dnes lze slušné kusy sehnat okolo 200 tisíc.

PŘEDCHOZÍ
1/4
DALŠÍ
DRŽTE S NÁMI TEMPO PŘIHLASTE SE ×